تبلیغات
اندیشه امروز - ناتیلوس

ناتیلوس چیست ؟

 

ناتیلوس نوعی آبزی

 

ناتیلوس نوعی آبزی از ردهٔ سرپایان و خانوادهٔ ناتیلیده است. این جانوران طی میلیون‌ها سال تقریباً هیچ تغییری نکرده‌اند و تنها عضو باقی‌مانده از زیرردهٔ ناتیلوئیده هستند. به این خاطر اغلب به آن‌ها لقب "فسیل‌های زنده" داده می‌شود. در دورهٔ اردوویسین اقیانوس‌ها آکنده از ناتیلیده‌ها بوده است ولی پس از آن شمار آن‌ها کاهش یافت و بیشتر این جانوران منقرض شدند. ناتیلوس‌ها شکارچیان بسیار ماهری هستند و غذایشان میگو، ماهیان ریز و سخت‌پوستان هستند. ناتیلوس این جانوران را با شاخک‌های خود شکار می‌کند. شکارگری ناتیلوس‌ها شبانه صورت می‌گیرد و این جانوران در طی روز برای استراحت به ژرفای دریا فرومی‌روند.

صدف ناتیلوس از اتاقک‌هایی تشكیل شده که برخی از این اتاقک‌ها با گاز پر می‌شود تا به این جانور برای شناور ماندن کمک کند. ناتیلوس برای بالا و پائین رفتن در آب مقدار این گاز را کم و زیاد می‌کند. دقیقا به مانند بی.سی.دی!  ناتیلوس به کمک پیش‌رانش فواره‌ای به عقب شنا می‌کند. لولهٔ ماهیچه‌ای که در پشت شاخک‌هایش واقع شده است وظیفهٔ فواره کردن آب را به عهده دارد و این هم دقیقا به مانند جت اسكی است!

شکل ظاهری ناتیلوس به بقیه سرپایان شباهت دارد یعنی دارای سری برجسته و تعدادی شاخک است. ناتیلوس‌ها معمولاً تعداد شاخک‌هایشان بیشتر از دیگر سرپایان است و تعداد آن‌ها گاه به ۹۰ شاخک می‌رسد. شاخک‌های ناتیلوس در دو دایره جدا قرار گرفته‌اند و بر خلاف دیگر سرپایان مکنده و چندشاخه نبوده و جمع‌شونده هستند. ناتیلوسها دو آب‌شش داشته و دارای حس چشایی و بساوایی بسیار قوی می باشند. این موجودات شگفت انگیز از مغز بسیار پیشرفته ای نسبت به دیگر آبزیان برخوردار می باشند. ناتیلوس یك شاهكار خلقت است.......

 

ناتیلوس نخستین زیردریایی اتمی

 

روز سی ام سپتامبر ۱۹۵۴، هنگامیكه نزدیك به دوقرن از خلق افسانه ناتیلوس توسط ژول ورن سپری گردیده بود، زیردریایی «یواس اس ناتیلوس»، نخستین زیردریایی اتمی جهان، در سواحل اقیانوس اطلس در بندری در شمال نیویورك پا به عرصه وجود نهاد و كار خود را آغاز كرد. ناتیلوس قادر بود سریعتر از هر زیردریایی دیگری كه تا آن روز ساخته شده بود حركت كند، مسافت های طولانی تری را بدون توقف و آمدن به سطح آب طی كرده و به آب های عمیق تری راه یابد. این زیردریایی در سال ۱۹۵۸ برای نخستین بار از زیر یخ های قطب شمال عبور كرد. ناتیلوس در سال ۱۹۸۰ از رده خارج و دوباره به افسانه ها بازگشت.زیر دریائی ناتیلوس كه به یادبود ژول ورن نامگذاری گردیده بود هم اكنون در موزه نگهداری می شود..

                                                       


نظرسنجی

  • آیا مطالب وبلاگ مفید است؟

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :