تبلیغات
اندیشه امروز - ترفندهای ریجستری

رجیستـــــــری چیست ؟
رجیستری بانک اطلاعاتی یا پایگاه داده‌ای است با ساختار درخت واره که برای ذخیره تنتظیمات و خصوصیات نسخه های 32 بیتی ویندوز شامل ویندوز های 95 , 98 , me , 2000 , NT و XP استفاده میشود . رجیستری شامل اطلاعات و تنظیمات مربوط به سخت افزار , نرم افزار , کاربران و ظاهر کامپیوتر شماست . هر وقت که شما تغییری در کنترل پنل تان می دهید یا نرم افزاری نصب می کنید و یا قسمت مربوط به فایل های سیستمی رادستکاری می کنید , این تغییرات در قسمت رجیستری ثبت و ذخیره می شود . فایل هایی که قسمت رجیستری را تشکیل می دهند بسته به نوع ویندوز متفاوتند .
در ویندوز 95 و 98 دو فایل مخفی در دایرکتوری ویندوز وجود دارند که USER.DAT و SYSTEM.DATنامیده می شود .
در ویندوز me علاوه بر این دو فایل , فایل دیگری نیز بنام CLASSES.DATوجود دارد .
اما در ویندوز 2000 و XP فایلهای مربوط به رجیستری بطور جداگانه در دایرکتوری

%SystemRoot%\System32\Configقرار دارند .
این فایل ها بطور مستقیم قابل ویرایش نیستند . به این معنی که شما نمی توانید مثلا در ویندوز 98 فایل USER.DAT را باز کنید و آنرا تغییر بدهید بلکه شما باید برای انجام تغییرات از ابزاری مانند Registry Editor استفاده کنید .این ابزار در خود ویندوز وجود دارد و هنگام نصب ویندوز نصب می شود.


 

1-افزودن متن به ساعت ویندوز


به آدرس زیربروید:
HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Internationداده ای رشته ای با عنوانS1159ایجاد کرده(در صورتی که از قبل ایجاد نشده باشد)و متن
دلخواه خود را در آن وارد کنید داده رشته ای دیگر با عنوان S2359ایجاد کرده و متن دلخواه
دیگری را در آن وارد کنید
توجه: در ویندوز های فارسی می توان عبارات را فارسی تایپ کرد.

 2- آیامی‌توان رجیستری (RegEdit) رابست؟


این کار توسطبرنامهGroup Policyامکان پذیر است. برای اجرای اینبرنامه گزینهRunاز منویStartرا انتخاب کنید. حال در آنgpedit.mscراتایپ کرده و Ok کنید. در پنجره ظاهر شده مسیر زیر را دنبال کنید :
user configuration\administrative templates\system
حال در سمت راست روی گزینهprevent access to registry editing toolsدابل کلیک کنید و در پنجره ای که باز می‌شود گزینهEnableرا فعال کرده و Ok کنید . دیگر نیازی بهGpedit.mscنیست آنرا ببندید.
حال درRunبرنامهRegEditرا اجرا کنید. با پیغامی مبنی بر بسته بودن رجیستریمواجه می‌شوید. برای آنکه بتوانید رجیستری را اجرا کنید، مسیر گفته شده رادنبال کرده و این بار به جایEnableگزینه NotConfigured را برگزینید.

3- مخفی کردن آیکونها در Desktop


چنانچه مایل نباشید کسی برنامه‌های موجود درDesktopرا با استفاده از آیکونها به اجرا در آورد، می‌توانید از این ترفند استفاده کنید. برای انجام این کار، مسیر زیر را در رجیستری پیدا کنید:
HKEY–current–USER\Saftware\Microsoft\windows\C urrentVersion\Policies\explorer
حال با کلیک سمت راست بر روی اکسپلورر ، گزینه زیر را انتخاب می‌کنیم:
NEW \ DWORDvalue
با به وجود آمدن آیکن جدید در سمت راست، نام آن آیکن را به این صورت، تعریفمی‌کنیم: NODesktop. حال با دوبار کلیک بر روی آیکون،عدد 1 را بجای صفر قرار می دهیم.
توجه:برای برگشتن به حالت قبل ، عدد 1 را با صفرعوض کنید.


4-ترفندی برای افزایش سرعت اینترنت در ویندوز ایکس‌پی


برای این کار طبق معمول وارد بخش رجیستری شوید. حالا به ترتیب قسمت های زیر رادنبال کنید:
HKEY_CURRENT_USER\software\Microsoft\windows\Curre nt Version\internt setting
حالا در پنجره سمت راست، دنبال عبارتهای زیر بگردید:
1) MaxConnections PerServer
2) MaxConnectionPerl_ Oserver
ا
گر این گزینه را مشاهده نمی‌کنید، روی صفحه سمت راست و سپسNew\DWORDرا انتخاب کنید. حال عبارتبالا را بنویسید و حروف بزرگ را فراموش نکنید.
سپس روی عبارتهای ساخته شده، دو بار کلیک کنید و در قسمتDtata Valueبرای گزینه اول، مقدار 8 و برای گزینه دوم، حرف a را وارد کنید. سیستم را ریستارت نمایید. حالا قطعاً شاهد سرعت چند درصدی درارتباطات اینترنتی خود هستید.5-غیر فعال کردن گزینه ShutDown
این ترفند از خاموش کردن کامپیوتر، به وسیله گزینه Shut Down جلوگیری میکند.
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\windows\Curre ntVersion\Policies\Explorer
یک متغیر ازنوع DWord با نام NoClose بسازید ( اگر وجود دارد، فقط مقدار آن راتغییر دهید ) و مقدار آن را 1 قرار دهید.
همین کارها را برای کلید زیر نیز انجام دهید:
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\windows\Curr entVersion\Policies\Explorer
در ضمن برای دوباره فعال کردن گزینه Shut Down، مقدار متغیر فوق را 0 قرار دهید. از رجیستری خارج شوید و یک بار ویندوز را Restart کنید.

ترفندهای رجیستری


1- ویرایش فایلهای دسته ای
اگر روی یک فایل دسته ای دوبار کلیک کنید آن فایل بلافاصله اجرا خواهد شد در مورد فایلهایی که حاوی فرامین حساس وخطرناک هستند این کار میتواند بسیار خطرناک باشد و حتی میتواند ویندوز را از کار بیاندازد .برای فعال کردن حالت ویرایش ابتدا به کلید زیر بروید :
HKEY_CLASSES_ROOT\Batfile\Shell\Open


حال نام کلید Open را به Run تغییر دهید .روی داده باینری Edit Flag واقع در
HKEY_CLASSES_ROOT\Batfile


دوبار کلیک کنید و داده 00 00 00 00 را در آن وارد کنید .اکنون Explorer یا MyComputer را باز کرده و از منوی Tools گزینه FolderOptions را انتخاب کنید .در قسمت File Type به گزینه MS-DOS Bath File مراجعه کنید .همان طور که مشاهده میکنید سه دکمه آخر ( دکمه های EDIT و Remove و Set Default )در ویندوز ایکس پی برای مشاهده این دکمه ها باید به قسمت Advanced بروید اکنون دکمه edit به عنوان عمل پیش فرض انتخاب میشود.2 - افزودن گزینه Open With به فایل های خاص :
به کلید زیر بروید :


HKEY_CLASSES_ROOT\*\Shellکلیدی با عنوان OPENAS در آن جا ایجاد کنید . در openas کلید دیگری با عنوان command ایجاد کنید روی داده Default دوبار کلیک کرده و مقدار زیر را برای آن وارد کنید :
Rundll332.exe shell32.dll,Openas_Rundll%1توجه: ( در ویندوز Xp در Hkey_CLASSES_ROOT\*\ کلید با عنوان OpenWithList وجود دارد که همین کار را انجام میدهد )3- تنظیم MyComputer به شکل دلخواه :
اگر دوست دارید وقتی روی MyComputer دوبار کلیک میکنید بجای MyComputer برنامه دیگری باز شود ابتدا به کلید زیر بروید :
HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}حال روی SHELL کلیک راست کرده و از منوی New گزینه Key را انتخاب کنید .یک نام برای این کلید اختیار کنید ( مانند Word Pad ) مقدار Default را برای کلید به &My Folderتغییر دهید کلید جدیدی با عنوان Command برای Word Pad ایجاد نمایید . مسیر برنامه ای که میخواهید برای این کلید تعریف شود ( نظیر C:\windows\WordPad.exe ) را در Default قرار دهید .


تهیه نسخــه پشتیبـــان از رجیستری


برای تهیه نسخه پشتیبان از رجیستری ، فایل Regedit.exe را اجرا کرده و از منوی File گزینه Export را انتخاب کنید .حال در پنجره نمایش داده شده ، در محل File Name نام فایل خود را نوشته و از قسمت Export Rangeگزینه All را علامت بزنید .اکنون با زدن کلید Save کل رجیستری شما در فایل انتخاب شده ذخیره خواهد شد.چنانچه رجیستری ویندوزتان خراب شود و یا با مشکلی برخورد کند ، آنگاه می‌توانید گزینه Importاز منوی File ( برای ویندوز 98 و95 گزینه Import Registry File … از منوی Registry ) را انتخاب کنید .حال در پنجره نمایش داده شده ، نام و آدرس فایل .REG خود را وارد نموده و کلید Open را کلیک کنید. اکنون محتویات فایل .REG شما به داخل رجیستری Restorمی‌شود.مشاهده نتیجه تغییرات اعمال شده در رجیستری


بسیاری از تغییرات ایجاد شده در رجیستری پس از یکبارRestartکردن ویندوز و برخی دیگر پس از یکبار Log Offشدن ، قابل مشاهده می‌باشند.چنانچه بخواهید بدونRestartکردن و ترک ویندوز تاثیر تغییرات اعمال شده در رجیستری را سریعا مشاهده کنیدبایستی با توجه به ویندوز خود یکی از روشهای زیر را بکار ببرید:
•NT/2000/XPسه کلیدAlt + Ctrl +Deleteرا همزمان فشار داده و از صفحهTaskManager ، برگهProcessesرا انتخاب کنید .در لیست موجودExplorer.exeرا علامت زده و روی کلیدEnd Processکلیک کنید و سپس گزینهNew Taskدر منویFileرا انتخاب و در محل مربوطه کلمه Explorer را وارد کرده و رویOkکلیک کنید .با این کار فایلExplorerویندوز از حافظه خارج شده بار دیگر با تغییرات اعمال شده جدید اجرا می‌شود.
•95 / 98 / Meسه کلیدAlt + Ctrl +Deleteرا همزمان فشار داده تا پنجره Task List مشاهده شود.از لیست مزبور ، Explorerرا علامت زده و روی کلید End Taskکلیک کنید.به هنگام نمایش شده پنجرهShut down کلیدCancelرا بزنید و منتظر بمانید .پس از چند ثانیه پیغام خطایی با عنوان“ A program not responding “ نمایش داده خواهد شد .روی کلیدEnd Taskکلیک کنید. با این کارExplorerدوباره راه‌اندازی شده و تغییرات جدید در آن اعمال شده است.


معرفی نرم افزار


نرم افزار Registry Mechanic 3.0.2.36به واسطه نرم افزار مکانیک رجیستری، شما می‌توانید رجیستری خود را همواره سالمنگهدارید و همچنین در هنگام بروز مشکلات احتمالی آن را تعمیر کنید. در صورتی که شما نیزمرتبا رجیستری ویندوز خود را دستکاری می‌کنید این برنامه می‌تواند برای شمابسیار مفیدباشد بدین خاطر که با کوچکترین کلیک و تغییر نامناسب در رجیستری ویندوزشما رو به سوینابودی روانه می‌شود. همچنین با بکار بردن این نرم افزار، سرعتویندوز شما و نرم افزارهایموجود بالا رفته و فایلهای اضافی موجود در رجیستری، دیگرمزاحم سرعت و سلامت ویندوزشما نخواهند شد. در آخر این نکته را یادآور می‌شوم کهرجیستری، قلب وهسته ویندوزمی‌باشد.
برای دانلود برنامه می‌توانید اینجا کلیک کنید.
http://www.winguides.com/downloads/rminstall.exe

انتقال دادن تنظیمات رجیستری (Import , Export)


یکی ازخصوصیات مهم ویرایشگر رجیستری ،توانایی آن در انتقال تنظیمات رجیستری به فایل متنی و بالعکس می‌باشد.این فایل متنی که با پسوند.REGشناخته می‌شود، می‌توان ذخیره شده و یا توسط افراد دیگر جهت تغییر دادن سریع تنظیمات محلی ( Local) رجیستری ، به اشتراک گذارده شود.شما می‌توانید به سادگی یک کلید خاص و یا کل رجیستری ویندوزتان را به یک فایل ارسال (Export) کرده و سپس آرایش آن فایل را درNotpadویندوز مشاهده کنید .برای اینکار ابتدا کلیدی را انتخاب کرده سپس از منوی File،بر روی گزینهExportکلیک کنید ( در ویندوز 98و 95 از منوی Registry گزینه Export Registry File را انتخاب کنید ). در پنجره Export Registry File ، با یک نام ، فایلتان را ذخیره کنید .اگر شما فایل ذخیره شده را در Notpad باز کنید بعنوان مثال متن زیر را مشاهده خواهید کرد :


HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ SetupSetupType “=dword :00000000Cmdline ” =”setup –newsetupSystemPrefix “= hex:c5,0b,00,00,00,40,36,02ساختار فایل بسیار ساده است .عبارتHKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ Setupکلیدی را نشان می‌دهدکه مقادیر از انجا هستند و در عبارت “ SetupType “=dword :00000000، نوع و مقادیر موجود درکلید فوق ، بعد از علامت = نشان داده شده‌اند.
برای
Import کردن اطلاعات رجیستری از یک فایل.REGبه داخل رجیستری نیز می‌توانید گزینهImportرا از منوی Fileانتخاب کرده ( در ویندوز 98و 95 از منوی Registry گزینه Import Registry File را انتخاب کنید ).و در پنجره نمایش داده شده ، نام و مسیر .REG خود را وارد نمایید . با زدن کلید Open رجیستری شروع به Import کردن محتویات فایل به داخل بانک اطلاعاتی خود ، خواهد کرد .

انــــــــــواع داده‌های رجیستری

هر مقدار رجیستری به صورت یکی از پنج نوع داده اصلی (که قبلا اشاره شد) ذخیره می‌شود. این پنج نوع عبارتند از :
(String Value) REG_SZ
این نوع، یک رشته استاندارد است که برای نمایش مقادیر متنی قابل خواندن به کار می‌رود ."SZ" مخفف "String Zero" می‌باشد.
(Binary Value) REG_BINARY
این نوع، مقادیر را بصورت داده‌های باینری خام ذخیره می‌کند .اکثر اطلاعات مربوط به اجزای سخت افزاری بصورت داده‌های باینری هستند و میتوانند در یک ویرایشگر بصورت هگزادسیمال نمایش داده شوند.
(
DWORD Value) REG_ DWORD
این نوع،داده‌ها را بایک عدد چهار بایتی یعنی محدوده 0 تا 4249672295 نمایش می‌دهد و معمولا برای مقادیر بولی بکار می‌روند.مثلا 0 برای غیر فعال و 1 برای فعال و... .بسیاری از پارامترها برای راه‌اندازهای ابزارهاو سرویس‌ها ،از این نوع‌اندو می‌توانند در Regedit32 به صورت باینری ،هگزادسیمال و دسیمال ودر Regedit بصورت هگزادسیمال و دسیمال نشان داده شوند. DWORDمخفف جمله "Double Word " می‌باشد.
(Expandable String Value) REG_EXPAND_SZ
این نوع، یک رشته داده‌ای قایل رشد است که یک رشته ، شامل یک متغییر می‌باشدکه با فراخوانی توسط برنامه‌های کاربردی ،جایگزین می‌شود.برای مثال مقدار "%SystemRoot%" با مکان واقعی پوشه‌ای که شامل سیستم فایلی NT می‌باشد جایگزین می‌شود.(این نوع تنها در ویرایشگر رجیستری مربوط به ویندوز XP و یا یک نسخه پیشرفته ویرایشگر رجیستری نظیر REGEDT32 قابل دسترس است ).
(Multi String Value) REG_MULTY_SZ
این نوع ، یک رشته چند گانه است که جهت نمایش مقادیری شامل لیست‌ها یا مقادیر چندگانه‌ای بوده و هر کدام توسط یک کارکتر NULL از هم جدا شده‌اند،به کار می‌رود.(این مقدار در ویندوز XP و یا هنگام استفاده از یک ویرایشگر رجیستری پیشرفته مثل REGEDT32، قابل دستیابی است).
انواع دیگر داده‌های رجیستری که در ویرایشگرهای استاندارد رجیستری قابل دستیابی نیستند ،عبارتند از :
REG_WORD_LITTLE_ENDIAN : یک عدد 32 بیتی با قالب Little_Endian
•REG_WORD_BIG_ENDIAN: یک عدد 32 بیتی با قالب Big_Endian
•REG_NONE: یک نوع مقدار تعریف نشده.
•REG_QWORD:یک عدد 64 بیتی .
•REG_QWORD_LITTLE_ENDIAN: یک عدد 64 بیتی با قالب Little_Endian
•REG_RESOURCE_LIST: یک لیست منابع از راه‌اندازهای سخت‌افزاری .
•REG_LINK: یک ارتباط سمبلیک Unicode که به طور داخلی استفاده می‌شود.برنامه‌های کاربردی از این نوع استفاده نمی‌کنند
.نظرسنجی

  • آیا مطالب وبلاگ مفید است؟

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :